fbpx

  Blog

  Święta dookoła świata
  03.01.2018

  Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas radości i pięknych chwil spędzonych z całą rodziną. Wprawdzie święta już za nami, ale ich magia utrzymuje się jeszcze przez długi czas! Na następne musimy poczekać cały rok, tymczasem przyjrzyjmy się, jak spędzili je nasi sąsiedzi. Poniżej przedstawiamy klika tradycji świątecznych dookoła świata.

  Francja

  W wielu regionach Francji, świąteczne przygotowania rozpoczynają się od Mikołajek, czyli 6 grudnia. Tego dnia dzieci dostają słodycze i drobne podarunki, a miasta rozświetlają świątecznymi ozdobami. W Wigilię, dzieci umieszczają wypolerowane i czyste buty przed kominkiem lub łóżkiem, mając nadzieję, iż Père Noël, czyli Święty Mikołaj, wypełni je słodyczami! Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia jest świętem państwowym, wolnym od pracy i szkoły, dzięki czemu rodziny zbierają się wspólnie na wielką ucztę! W tym dniu rozdawane są także prezenty.

  Włochy

  We Włoszech najważniejszym elementem dekoracji bożonarodzeniowych jest presepe, czyli szopka. Ta wyjątkowa scena z biblii przedstawiana jest w formie dekoracji w kościołach, placach miejskich, a nawet domach. We Włoszech Babbo Natale, czyli Święty Mikołaj, wręcza prezenty dzieciom w Boże Narodzenie, jednak wciąż w wielu rodzinach zwyczaj obdarowywania siebie nawzajem świątecznymi upominkami, obchodzony jest dopiero 6 stycznia. Włosi życzą sobie nawzajem Buon Natale, co oznacza Wesołych Świąt!

  Niemcy

  W tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, na głównych placach czy rynkach wielu miast, organizowane są jarmarki świąteczne. Już w grudniu, wszystkie domy przystrajane są różnego rodzaju świecidełkami i ozdobami, ale choinka ubierana jest dopiero w dniu 24 grudnia. Uroczyste obchody Bożego Narodzenia w Niemczech rozpoczynają się w Wigilię, jednak dzień ten nie jest świętem państwowym i przynajmniej do południa otwarte są wszystkie sklepy.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *