fbpx

  Blog

  Ciekawostki z języka francuskiego
  24.10.2017

  Ostatnie ustalenia wśród językoznawców głoszą, iż na świecie używanych jest około 7 tysięcy różnych języków. Wszystkie posiadają niezwykle bogatą i ciekawą historię, ale i nie tylko. Każdy język cechuje także zróżnicowanie gramatyczne, zapożyczenia, idiomy, zdrobnienia czy slang. Jednym z najpopularniejszych języków obcych w Polsce jest właśnie francuski. Urzeka on nas swoją dźwięcznością, a umiejętność posługiwania się nim wzbudza ogólny podziw i zachwyt. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek związanych z językiem francuskim.

  • Językiem francuskim porozumiemy się w 44 krajach świata. Posługuje się nim ok. 200 mln ludzi mieszkających na pięciu kontynentach. Francuski uważany jest za język salonów, dyplomacji, artystów i inteligencji. Dlatego też jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, a także roboczym w NATO i ONZ.
  • Język francuski jest szczególnie kojarzony ze światem mody, głównie z powodu pochodzenia francuskiego największych postaci świata mody – Yves Saint-Laurent, Channel, Christian Lacroix czy Jean-Paul Gaultier. W branży modowej istnieje wiele słówek pochodzących właśnie z języka francuskiego, takich jak haute couture (luksusowe ubrania na zamówienie dla konkretnego klienta) czy prêt-à-porter (ubrania dostępne w gotowej formie, a nie szyte na miarę).
  • Znane wszystkim określenie Mayday używane w łączności radiotelefonicznej i teletekstowej, przyjęte na całym świecie jako sygnał pomocy, pochodzi od francuskiego słowa M’aidez – w tłumaczeniu „pomoc”.
  • Polacy uwielbiają wplatać francuskie słowa w swoje zdania, będąc tego zazwyczaj zupełnie nieświadomym… Nie wierzycie? Postarajcie się przypomnieć kiedy ostatnio usłyszeliście z ust swoich znajomych vis-a-vis, deja vu, czy faux pas. Z pewnością było to dość niedawno.

  Zaciekawieni? Jeśli chcecie nauczyć się tego wyjątkowego języka, a przede wszystkim niezwykłego francuskiego akcentu, zapraszamy na kurs języka francuskiego w Dynamicznym Centrum Językowym 3WAY!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *