fbpx

  Blog

  5 najważniejszych zasad nauki języka
  03.05.2018

  Zależy Ci na szybkim i – co najważniejsze – trwałym przyswojeniu języka obcego? Wielokrotnie zamiast efektów, bardziej znane było Ci poczucie frustracji i osiągnięcia bardzo niskiego poziomu komunikacji w wybranym języku? Czas najwyższy to zmienić. Zapoznaj się z 5 zasadami efektywnego przyswajania języka obcego, tak by w niedługim czasie móc się swobodnie w nim porozumiewać.

  1. Traktuj naukę języka obcego jak przyjemność

  Zanim podejdziesz do nauki języka obcego, w pierwszej kolejności zmień swoje nastawienie. Uczysz się nowych słówek, fraz, a także różnych zwrotów nie po to, by zdać egzamin lub jak najlepiej napisać sprawdzian. Ucz się dla siebie, dla przyjemności. Potraktuj naukę języka jak możliwość poznania nowej kultury, zupełnie innego kraju i nowych ludzi.

  1. Oglądaj filmy, słuchaj podcastów

  Nawet jeżeli jeszcze nie potrafisz powiedzieć ani jednego słowa w obcym języku, którego chcesz się uczyć, zacznij od słuchania. To nic, że nie rozumiesz, albo wszystko zlewa się w jeden zlepek słów. Z czasem poznając nowe słówka, szybko wychwycisz, że już to gdzieś słyszałeś. To sprawi, że nauka będzie szła jeszcze szybciej i przyniesie trwalsze efekty.

  1. Rób własnoręczne fiszki

  Uruchom swoje dwie półkule mózgowe. Samo wkuwanie słówek na pamięć nie przyniesie takiego rezultatu, jak w chwili, gdy będziesz przenosić je na papier. Używaj kolorowych pisaków, ładnych karteczek. Rysuj nie tylko dokładne znaczenie słówka, ale również to co Ci się z nim kojarzy. Jest to świetna metoda szczególnie dla wzrokowców.

  1. Układaj samodzielnie zdania, które chcesz powiedzieć w języku obcym

  Jest pewna zasada, że jeżeli czegoś nie umiesz, to udawaj, że to potrafisz robić. Już od samego początku zastanawiaj się i szukaj odpowiedzi na swoje codzienne zwroty do bliskich lub nawet osób pracujących w sklepie. Wyobraź sobie, że jesteś w danym kraju i nikt nie zrozumie języka polskiego. Nie przejmuj się, że kaleczysz język. W końcu od czegoś trzeba zacząć.

  1. Skorzystaj z wymiany językowej

  Jeżeli już osiągnąłeś pewien poziom, ale nauka stanęła w miejscu, warto poszukać osoby do wymiany swojej wiedzy. W Internecie jest cała masa różnych serwisów oferujących darmową wymianę językową. Może jakiś obcokrajowiec chce nauczyć się języka polskiego, w zamian za udzielenie Ci korepetycji w danym języku? W ten sposób możesz zyskać nie tylko dużą dawkę wiedzy, ale również nowe znajomości.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *